OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Evolúcia

Evolúcia

 

Evolúcia. Čo napadne bežnému človeku, keď počuje tento pojem? Predpokladám, že meno Charles Darwin určite. Niektorí z nás sa možno tohto pojmu boja, pri prvej príležitosti zvrtnú debatu na inú, podľa nich záživnejšiu, zaujímavejšiu a bezpečnejšiu tému. Mnohí si však tento pojem vysvetľujú nesprávne.

            Prečo sa biológovia bez evolúcie nezaobídu? Je dôvod báť sa evolučnej biológie? Je evolúcia iba teória alebo fakt? Na tieto otázky sa budem snažiť odpovedať v tomto krátkom článku.

            Odhadovaný počet všetkých druhov na Zemi je 8 miliónov. Preskúmaných bolo zatiaľ iba 1,7 milióna. Hmyz jednoznačne dominuje s miliónom popísaných druhov. Pripomeniem, že Zem vznikla pred 4,6 miliardami rokov. A trochu neskôr .... vznikol ŽIVOT. Boli sme toho svedkami? A čo ostatné druhy?

            Odpoveď znie nie. Všetky druhy sú výsledkom evolučných procesov. Prvý organizmus vôbec je spoločný predok ľudí, hmyzu, rastliny, ktorú máte na okne aj baktérií, ktoré žijú vo vašej tráviacej sústave. Dôkazov je mnoho, avšak tie Vám predstavím na svojej ďalšej prednáške, na ktorú Vás srdečne pozývam, resp. vo svojom ďalšom článku.

            Ďalšou otázkou je, prečo sa toľko druhov vyvinulo. Podmienky na Zemi sa v priebehu času rapídne menili. Život bol najprv viazaný na vodu – na more. Neskôr sa z VTEDAJŠÍCH rias vyvinuli suchozemské rastliny a z vtedajších rýb suchozemské živočíchy. Každý organizmus je prispôsobený na prostredie, v ktorom žije. A ako je možné, že nové a nové druhy vznikajú? Odpoveďou je, ako inak, DNA. Mutácie (zmeny štruktúry DNA, čiže poradia písmeniek) vytvárajú organizmy s odlišnými vlastnosťami ako mali ich rodičia. Tí sú prispôsobení na prostredie buď lepšie alebo horšie ako ostatní zástupcovia. Ak lepšie, tak sa rýchlejšie  rozmnožia a prevládnu. Podmienky na Zemi sú odlišné na Sahare a v Amazonke. Preto je druhov tak veľa. Príkladom prispôsobenia je pavúk Epicadus heterogaster, ktorý sa podobá na orchideu, aby prilákal opeľovačov. Nechce sa však rozmnožiť, ale chce sa naobedovať alebo naraňajkovať.

            Mechanizmami, vďaka ktorým sa toto všetko deje, sa zaoberá evolučná biológia. Skúma prirodzený váber, genetický drift, génový tok, atď, o tých možno niekedy inokedy. Dnes má evolučná biológia podstatne iný rozmer ako za Darwinových čias, lebo vieme podstatne viac o DNA. Evolúcia je tu teraz, bude tu zajtra aj pozajtra, je súčasťou našich životov. A neznamená to, že sa šimpanzovi narodilo ľudské mláďa, ale že šimpanz a človek majú spoločného predka, ktorý žil pred 6 miliónmi rokov a vyvinul sa z neho súčasný človek a šimpanz a bonobo v druhej vetve. Prečo? Odpovede sa skrývajú v evolučných mechanizmoch.